Článek italských vědců se zabývá otázkou, jakým způsobem mohou gastroenterologové a odborníci na výživu během pandemie koronaviru podporovat pacienty s celiakií, a s jakými problémy a otázkami jsou celiaci v období pandemie každodenně konfrontováni.
Během pandemie koronaviru si mnoho pacientů s celiakií klade otázku, zda jejich onemocnění nezvyšuje riziko nákazy, popřípadě nezhoršuje průběh onemocnění virem SARS-CoV-2. V době publikace článku bylo známo málo informací o tom, jakým způsobem reagují pacienti s chronickými autoimunitními onemocněními, např. s celiakií, na případnou infekci koronavirem. Vzájemné interakce mezi infekcí virem SARS-CoV-2 a imunitním systémem pacientů s celiakií, jedním z nejčastějších autoimunitních onemocnění, jsou spíše v teoretické rovině a v klinické praxi se zdají být málo významné či podstatné. Avšak v některých částech světa by mohla opatření na zamezení rozšíření viru COVID-19 ovlivnit dostupnost bezlepkových výrobků a bezlepkového stravování, a tím negativně ovlivnit zdravotní stav jedinců s celiakií. Článek vychází ze zkušeností lékařů z výzkumného centra pro celiakii v Miláně, jež se nachází v oblasti, kde byla na jaře roku 2020 vysoká incidence onemocnění COVID-19. Cílem článku je poskytnout odborné rady lékařům (zejména gastroenterologům) a odborníkům na výživu, jak pečovat o pacienty s celiakií během pandemie koronaviru. Naprosto klíčové je důsledné dodržování bezlepkové diety. Autoři článku pacientům doporučují tzv. bezlepkovou středomořskou stravu, která zajišťuje zvýšený příjem antioxidantů a příznivě ovlivňuje stav imunity.
Doposud nejsou k dispozici žádné důkazy o tom, že by celiakie při infekci virem SARS-CoV-2 představovala rizikový faktor a tuto informaci by lékaři měli předávat i svým pacientům. Teoretické vyšší riziko nákazy, popř. riziko horšího průběhu onemocnění COVID-19 by mohli mít pouze pacienti s refrakterní celiakií. Žádná studie, která by tento teoretický předpoklad potvrdila, však dosud nebyla publikována. To může být ovšem dáno relativní vzácností této komplikace celiakie. Nicméně pacientům s refrakterní celiakií je doporučováno důsledné dodržování karanténních opatření (či izolace) k zamezení rizika infekce. Zejména během a po absolvování imunosupresivní léčby odborníci této skupině pacientů doporučují důsledné kontroly lékařem prostřednictvím tzv. telemedicíny, tedy konzultace s lékařem na dálku a omezení návštěv a vyšetření v nemocnici na nejmenší možnou míru.
V případě diagnostiky celiakie je doporučováno vycházet zejména z výše hladin autoprotilátek, a pokud je to možné, endoskopická vyšetření odložit nebo je nahradit vyšetřením pomocí kapslové endoskopie. Všem pacientům by měla být poskytnuta možnost telefonického poradenství, resp. poradenství prostřednictvím videokonzultace.